PROFESURA GOŚCINNA: prof. dr hab. Anna Markowska

28 września 2016

W roku akademickim 2016/2017 w naszym Instytucie jako profesor gościnny pracować będzie prof. dr hab. Anna Markowska (Uniwersytet Wrocławski).

Pani Profesor poprowadzi następujące zajęcia:

• seminarium ogólne na studiach II stopnia („Rzeczy, rośliny zwierzęta i technologie. Historia sztuki a historia nieludzka),
  • wykład monograficzny, semestr zimowy („Serendipity, czyli niespodziewane odkrycia w świecie przedmiotów i sztuki od czasów Marcela Duchampa”).

Zajęcia rozpoczną się w piątek 14 października i odbywać się będą co 2 tygodnie.

Biogram:
Anna Markowska – historyczka  i krytyczka sztuki, kuratorka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorka na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w sztuce po 1945 w kontekście globalnym. Wykładała na wielu uczelniach europejskich – na uniwersytetach w Porto, Leon, Kopenhadze, Turynie, Pizie, Sankt Petersburgu, Opawie i Ostrawie oraz pozaeuropejskich: Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz w Uniwersytecie Pedagogicznym w Tomsku na Syberii. Jej ostatnio wydane książki obejmują: Komedia sublimacji. Granica współczesności a etos realności w sztuce amerykańskiej (2010); Dwa przełomy. Sztuka polska po 1955 i 1989 roku (2012); Permafo (2012); Trickster Strategies in the Artists’ and Curatorial Practice (2013) oraz Awangarda nie biła braw. Galeria Sztuki Najnowszej (2014). Jej ostatnia wystawa to monograficzna wystawa Doroty Nieznalskiej „Przeszłość, która nie chce przeminąć” (2015) w PGSw Sopocie.