Dlaczego?

jan-grocholaPiotr Grochola
pracownik Desa Unicum w Warszawie

,,Studiowanie historii sztuki rozwinęło moje umiejętności analityczne. Dzięki różnorodności poglądów wykładowców, wyrobiłem w sobie nawyk pogłębionej refleksji, który jest niezwykle cenny w pracy i odbiorze rzeczywistości. Konwersatoria i wykłady dotyczące sztuki XIX i XX wieku, ukazały mi spektrum zależności między rozmaitymi prądami, dzięki czemu jestem w stanie poszerzać horyzonty kolekcjonerów o nowe, nieoczywiste nazwiska.”

 

 

Joanna Jodełka 
autorka kryminałów

,,Gdy ma się osiemnaście lat, ma się mnóstwo pomysłów na życie. Albo żadnego. joanna-jodelka
Jedna i druga sytuacja jest bardzo dobra, znaczy, że w najbliższym czasie człowiek pozna się lepiej i dowie czegoś się o sobie. 
Dobrze jest, przy okazji, dowiedzieć się też czegoś o świecie. O historii, o ludziach. Dlaczego robią to co robią? Dlaczego więcej niż muszą i potrzebują?
Po co tworzą?
Ja skończyłam historię sztuki, może po to by napisać kryminał i mordować na tle barokowej polichromii…
NIgdy nie wiadomo więc na jakie manowce taka historia może zaprowadzić. 

Polecam tu pobłądzić.”

 

 

anna-sokolnicka-elzanowsk Anna Sokolnicka-Elzanowska 
założycielka galerii TECHNE w Poznaniu

,,Czas spędzony na studiach historii sztuki był dla mnie niezwykle ciekawym i rozwijającym doświadczeniem, które przełożyło się na moje życie zawodowe. Studia wyposażyły mnie w wiedzę ale też wrażliwość i otwartość na świat kultury. Te doświadczenia okazały się przydatne zarówno w pierwszych latach po studiach w czasie pracy dla miesięcznika „ELLE”, jak i później, gdy założyłam galerię Techne poświęconą współczesnej biżuterii artystycznej.”

 

 

maciej-szymaniak       

Maciej Szymaniak
 kierownik Zespołu ds. Projektów Interdyscyplinarnych
 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu 

,,Wybrałem studia z pasji. Jestem edukatorem. Opowiadam o sztuce, popularyzuję ją. Wiedza zdobyta na studiach jest niezwykle cenna.
Lubię być historykiem sztuki i wciąż się rozwijać.”

Studiowanie historii sztuki jest wielką przygodą. Gwarantuje nie tylko spotkanie z obiektami i przedmiotami pięknymi, ale też ważnymi dla zrozumienia podstawowych procesów cywilizacyjnych. Przynosi wysoce specjalistyczne kompetencje z zakresu dziedziny jak również daje ogólną wiedzę w obszarze różnorodnych dyscyplin humanistycznych. Studiowanie historii sztuki w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza jest przygodą podwójną. Nasza placówka uchodzi pod względem dydaktycznym i badawczym za jedną z najlepszych w kraju i w tej części Europy. Posiada znakomitą kadrę o światowej renomie i wspaniałe zbiory biblioteczne. Prowadzimy zajęcia z zakresu podstawowych problemów sztuki od czasów starożytnych aż po dzień dzisiejszy, a także proponujemy zróżnicowaną ofertę przedmiotów specjalistycznych. Prócz zajęć gabinetowych, program naszych studiów przewiduje liczne krajowe i zagraniczne wyjazdy zabytkoznawcze. Absolwenci poznańskiej historii sztuki znajdują zarówno pracę w zawodzie (uczelnie, muzea, galerie, rynek sztuki) jak również są chętnie przyjmowani na inne stanowiska wszędzie tam gdzie ceni się wykształcenie, kreatywność, znajomość świata, kultur i języków.