SPOTKANIE: Piotr Piotrowski „Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej”

15 stycznia 2019

Zapraszamy na spotkania dotyczące książki Piotra Piotrowskiego Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej (Poznań: Dom Wydawniczy REBIS, 2018).

Globalne ujęcie sztuki Europy Wschodniej to ostatnia, wydana pośmiertnie książka wybitnego badacza sztuki współczesnej Piotra Piotrowskiego. Jest to ambitna próba komparatystycznej analizy sztuki powstającej na peryferiach artystycznych realizowana pod hasłem „Peryferie wszystkich części świata, łączcie się!”.

Piotrowski upomina się o pomijany przez publikacje o globalnej sztuce dorobek naszego regionu i zestawia go z innymi geopolitycznymi marginesami, by raz jeszcze podjąć zadanie podważenia narracji głównego nurtu. Dyskutując ze studiami postkolonialnymi, wskazuje na potrzebę pracy nad alterglobalistyczną historią sztuki. Jego propozycja, jak twierdzi, „nie tylko realizuje postulat krytyki kulturowej hegemonii Zachodu, ale także wychodzi naprzeciw zrozumieniu różnych kultur i różnic kulturowych oraz alterglobalistycznej solidarności”.

25 stycznia 2019

POZNAŃ

Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6