CYKL SPOTKAŃ: Debatowanie historyków sztuki i artystów

27 września 2017
Aktualności « Powrót

Galeria Miejska Arsenał oraz Instytut Historii Sztuki UAM mają zaszczyt zaprosić na cykl spotkań „Debatowanie historyków sztuki i artystów”. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w galerii Arsenał – staną się punktem wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odegra skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – perspektywa historyków sztuki i artystów.

W pierwszym spotkaniu pt. „Czy warto organizować wystawy sztuki kobiet?” uczestniczyć będą prof. Agata Jakubowska (IHS UAM) i prof. Izabela Gustowska (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

W ostatnich latach organizowanych jest w Polsce coraz więcej wystaw sztuki kobiet. W samym Poznaniu w tym roku mogliśmy już oglądać: Złe kobiety w CK Zamek, Damę w lustrze. Strategie artystyczne kobiet w latach 70-tych XX wieku w Galerii Piekary czy teraz Polki, Patriotki, Rebeliantki w Galerii Miejskiej Arsenał. Choć częściowo stanowią one odpowiedź na wydarzenia polityczne i towarzyszącą im dyskusję publiczną, to są też częścią szerszego zjawiska – częstego eksponowania sztuki kobiet na wystawach, w których biorą udział (prawie) wyłącznie kobiety.W czasie tego spotkania chcemy porozmawiać o tym, jakie znaczenie mają takie ekspozycje dla artystek i kobiet w ogóle. Z jakimi nadziejami się je organizuje i czy nadzieje te zostają spełnione? Przypomnimy też wcześniejsze inicjatywy tego typu i zastanowimy się nad tym, jak zmieniała się ich rola w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Galeria Miejska Arsenał
3 października 2017, godz. 18:00.
Strona wydarzenia na Facebooku.