Wykładowcy gościnni
Wykładowcy gościnni w roku 2024-2025
dr Grażyna Bastek to historyczka sztuki i publicystka, pracowniczka Muzeum Narodowego w Warszawie. Specjalizuje się w historii malarstwa nowożytnego i w technikach dawnych mistrzów. Autorka książki „Warsztaty weneckie w 2 poł. XV i XVI w”. Jej eseje o malarstwie ukazują się regularnie w „Spotkaniach z Zabytkami”. W semestrze zimowy poprowadzi wykład pt. Gramatyka malarstwa. Funkcjonowanie dawnych warsztatów artystycznych i technologia malowideł sztalugowych od średniowiecza po nowożytność.
dr Aleksandra Paradowska – Historyczka sztuki, zajmująca się historią i teorią architektury XIX i XX wieku. Założenia urbanistyczne, budynki i ich projekty interesują ją przede wszystkim jako nośniki pamięci i tożsamości. Autorka książek na temat architektury willowej w Poznaniu oraz międzywojennych szpitali i sanatoriów w Wielkopolsce. W ostatnich latach jej zainteresowania koncentrują się głównie wokół zależności ideologii i architektury na przykładach niemieckiego projektowania w okupowanej Polsce. Artykuły publikowała między innymi na łamach „Autoportretu”, „Architektury & biznesu”, „Artluka”, „Architectusa”, oraz „Quartu”. W semestrze zimowym poprowadzi zajęcia w ramach modułu Badania architektoniczne.
Sławomir Brzezicki jest historykiem sztuki, od 2000 roku zaangażowanym jako koordynator, redaktor i autor w serię projektów „Dehio-Handbuch der Kunstdenkmäler in Polen/Zabytki sztuki w Polsce”. W ramach digitalnej historii sztuki zajmuje się w szczególności problemami modelowania i standardyzacji danych oraz katalogowania, analizy i prezentacji informacji o zabytkach architektury i sztuki, a także szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego. Poprowadzi część zajęć w ramach nowo otwieranego modułu dla studiów II stopnia: Cyfrowa humanistyka – cyfrowa historia sztuki.
Wykładowcy gościnni w roku 2022-2023
Dr Katja Bernhardt, historyczka sztuki mieszkającą w Berlinie. Studiowała na uniwersytetach w Greifswaldzie, na Humboldt-Universität zu Berlin i na UAM. W latach 2013-2020 pracowała na Humboldt-Universität zu Berlin. W 2020 r. była profesorem gościnnym w Instytucie Historii Sztuki UAM. Obecnie jest zatrudniona w Nordost-Institut (Universität Hamburg). Jej specjalnością jest problematyka historyczno-artystyczna Europy Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem relacji niemiecko-polskich. Publikuje w Polsce, a przede wszystkim za granicą na temat architektury i urbanistyki XIX-XXI wieku, historii historii sztuki, a także tzw. kłopotliwego dziedzictwa (czasów II wojny światowej). Aktualnie prowadzi projekt badawczy pt. Die besetzte Stadt. Planung und Stadtraum im Nationalsozialusmus im sog. neuen deutschen Osten). Jej ostatnia książka to Stil – Raum – Ordnung. Architekturlehre in Danzig 1904-1945, Berlin 2015.
W semestrze letnim poprowadzi wykład ogólny pt. Miasto i natura. Praktyki i koncepcje urbanistyczne, utopia, dystopia i ich medializacje
Dr Aleksandra Paradowska, historyczka sztuki, absolwentka historii sztuki na UAM, obecnie adiunkt w Katedrze Historii Sztuki i Filozofii UAP. Ukończyła studia historii sztuki na UAM, tu się również doktoryzowała pod kierunkiem prof. Tadeusza Żuchowskiego. Zajmuje się historią i teorią architektury XIX i XX wieku. Bada założenia urbanistyczne, budynki i ich projekty jako nośniki pamięci i tożsamości. Autorka książek na temat architektury willowej w Poznaniu oraz międzywojennych szpitali i sanatoriów w Wielkopolsce. W ostatnich latach jej zainteresowania koncentrują się głównie wokół zależności ideologii i architektury na przykładach niemieckiego projektowania w okupowanej Polsce. Jest jedną z czołowych badaczek tzw. kłopotliwego dziedzictwa w zakresie architektury i planowania na terenach Polski podczas II wojny światowej. Jej ostatnie publikacje to m. innymi: Urbanistyka i architektura okresu III Rzeszy w Polsce, red. K. Jara, A. Paradowska, Wydawnictwo Nauka i Innowacje, Poznań 2019; Hitler’s Officials at Home in Germany-Occupied Poland, “Uměni Art”, 2021, 1 s. 44-66.
W semestrze zimowym prowadzi zajęcia w ramach Modułu: badania architektoniczne
Dr Anna Sobecka, historyczka sztuki, absolwentka historii sztuki na UMK w Toruniu, gdzie również przygotowała pracę doktorską pod kierunkiem prof. Tadeusza Żuchowskiego o kulturze kolekcjonerskiej Gdańska. Zajmuje się dziejami sztuki tego miasta, malarstwem i kolekcjonerstwem nowożytnym, a także rzemiosłem artystycznym ze szczególnym uwzględnieniem bursztynnictwa. Pracowniczka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańska, jego dawna wicedyrektorka, obecnie prodziekan Wydziału Historycznego UG. Jej książka Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta, słowo/obraz terytoria 2021 otrzymała właśnie nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN jako wybitne osiągnięcie naukowe!
W semestrze zimowym prowadzi wykład ogólny pt. Sztuka Gdańska czy sztuka w Gdańsku? O kulturze artystycznej miasta od średniowiecza do dziś
Wykładowcy gościnni w roku 2021-2022
Wykładowca gościnny! W nowym roku akademickim będziemy mieli również przyjemność gościć dr. Piotra Szaradowskiego, historyka sztuki specjalizującego się w historii mody, w tym przede wszystkim XIX-XX wieku, a także autora wielu tematycznych wystaw. Dr Szaradowski będzie prowadził u nas zajęcia problemowo-specjalizacyjne: – sem. zimowy i letni: Historia mody XIX i XX wieku – wybrane problemy
Serdecznie witamy w Instytucie Historii Sztuki!
Wykładowca gościnny! W nowym roku akademickim będziemy mieli przyjemność gościć prof. UWr dr hab. Agnieszkę Zabłocką-Kos, specjalizującą się w historii architektury XIX i XX wieku, dziedzictwa europejskiego oraz kulturze pamięci. Prof. Zabłocka-Kos będzie prowadziła u nas wykłady monograficzne:
– sem. zimowy: Bauhaus – geneza, rozwój i długie trwanie
– sem. letni: „Wystawa w całości jest naszą”. Kształtowanie narodowej tożsamości na przykładzie wystaw w Europie Środkowej w latach 1891-1913
Serdecznie witamy w Instytucie Historii Sztuki UAM!